Aktuality
Kontakt
Zbyněk BENEŠ - BEN
digitální systémy
Pražská 204
278 01 Kralupy n. Vlt.
IČO:18587976
DIČ:CZ5403220658
tel.: +420 602 120 850
info@bfben.cz zbynek.benes@bfben.cz zbynek.benes.junior@bfben.cz

EZS – elektronické zabezpečovací systémy, alarmy a další EZS

EZS - elektronické zabezpečovací systémy mají mnoho názvů a synonym. Rozhodli jste se zabezpečit váš byt, rodinný dům, firmu, či podnik? EZS mohou mít jak psychologický efekt a informovanost pro majitele, tak moment překvapení pro pachatele. EZS vám může doporučit i pojišťovna v souvislosti levnějšího pojistného.

Výběr zabezpečení  

Teď nastává ten správný krok - kontaktovat instalační firmu a předložit jí svoje požadavky a představy. Pro EZS máme mnoho řešení, ale potřebujeme od vás informace, abychom vám navrhli EZS nejen dle stupně zabezpečení a technické úrovně, ale i finančních možností.


Budeme se ptát, co požadujete elektronicky střežit, a jaké EZS tedy zvolit.

 • Alarmy do domu, bytu
 • Alarmy pro obchody a komerční prostory
 • Alarmy pro kanceláře
 • Alarmy pro průmyslové haly a továrny
 • Zabezpečení pozemků

Rozdělení EZS

 • Drátové zabezpečovací zařízení je většinou technologicky levnější a přenos informací je u něj spolehlivější. Navíc lze u tohoto EZS kombinovat více prvků od různých výrobců, je u něj větší nabídka zabezpečovacích detektorů, nejsme limitováni dosahem radiového signálu, atd. U tohoto EZS je však nutné připočítat náklady na výstavbu slaboproudých vedení buď skrytých pod omítkou nebo v lištách.
 • Bezdrátové EZS - elektronické zabezpečovací systémy se využívají v objektech, kde není vhodné provádět instalace kabelového vedení. Instalace je velmi čistá, s minimem vrtání a sekání. Bezdrátové EZS mají stejné zabezpečovací vlastnosti jako klasické drátové systémy. Veškerá koncová zařízení bezdrátových EZS jsou vybavena vysílačem, jenž je napájen bateriemi. Doporučujeme však na místě změřit propustnost signálů. Bezdrátové komponenty nejsou z důvodu homologací vybavovány vysílači o velkých výkonech. Při poklesu napětí z baterií se může čidlo ocitnout mimo dosah.
 • Prostorová ochrana. Infra pasivní detektory PIR mají min. záběr 90o a dosah kolem 15 m, a proto stačí jeden detektor na místnost. Jsou levné a spolehlivé, nemají však rádi náhlé výkyvy teplot či průvan. Za těchto nestálých podmínek mohou vzniknout tzv. falešné poplachy. Do těchto prostor vám doporučíme duální detektory - jedná se o dva systémy (Infrapasivní PIR + mikrovlnná s digitálním zpracováním signálu MW) v jednom pouzdře.
 • Plášťová ochrana. Lze říci, že se jedná o částečnou prostorovou ochranu (většinou osazujeme alespoň jedno PIR), doplněnou o další prvky na zabezpečení oken a dveří pomocí magnetických kontaktů. Na rozbití okna, řezání diamantem, tříštění skla reagují tzv. akustické audio detektory. Detekce je založena na prolomení skleněné plochy a analýze následného tříštění skla. Kombinace magnetů a audio čidel je vhodná do prostor, kde se budeme pohybovat a požadujeme přitom určitý stupeň zabezpečení.

Použití EZS 

EZS - elektronické zabezpečovací systémy můžou být použity ve vnitřním i venkovním prostředí. Vše záleží jen na správné volbě jednotlivých komponent, které pro EZS zvolíme.


Další rozdělení EZS je podle tzv. stupně zabezpečení, viz níže.

 • Stupeň 1 - Nízké riziko (garáže, chaty, byty, rodinné domy, strojovny)
 • Stupeň 2 - Nízké až střední riziko (komerční objekty)
 • Stupeň 3 - Střední až vysoké riziko (zbraně, ceniny, informace, narkotika
 • Stupeň 4 - Vysoké riziko (zejména objekty národního a vyššího významu